- Úvod
- >>
- sera
- >>
- sladkovodná akvaristika
- >>
- analýza kvality sladkej vody
- >>
- jednotlivé kvapkové testy
- >>
- gH test
gH test
pre sladkú vodu
ceľková tvrdosť vody závisí od množstva v nej rozpustených minierálnych látok, prevažne kalcia a magnézia. Udáva sa v supňoch tzv. “grad deutscher Gesamthärte“ (°dgH).
V akvaristike je zaužívané delenie vody podľa ceľkovej tvrdosti:
0 – 10 °dgH - mäkká voda
10 – 20 °dgH - stredne tvrdá voda
viacej ako 20 °dgH - tvrdá voda
Väčšinu akvarijných rýb možno chovať vo vode ktorá je stredne tvrdá. Typické ryby žijúce v mäkkej vode sú napríklad z povodia Amazonky, tieto nemožno chovať v tvrdej vode. V takom prípade treba vodu zmäkčiť napríklad zmiešaním s osmotickou alebo deionizovanou vodou. Tiež aplikovaním prípravkov sera aquatan a sera black water aquatan alebo prefiltrovaním cez sera super peat získate zmäkčenú vodu, v ktorej sa budú dobre cítiť juhoamerické druhy. Iné ryby, napríklad pôvodom z jazera Tanganika sa cítia velmi dobre v tvrdej vode. Opýtajte sa vo vašom špecializovanom obchode, aká voda je navýhodnejšia pre vaše ryby. Pozrite tiež odporúčania sera pre rôzne biotopy (sera Radca).
Návod na použitie:
Flaštičky s tekutými reagentmi treba pred použitím zatrepať. Po odliatí potrebného množstva reagentu treba fľaštičky okamžite dôkladne zatvoriť a nepomýliť si uzávery.
- kyvetku viac razy naplňte a prepláchnite testovanou vodou, potom naplňte po rysku 5 ml a z vonkajšej strany otrite do sucha.
- Reagent pridávajte do testovanej vody po kvapkách. Po každom kvapnutí kyvetkou potrepte. Kvapky pridávajte až kým sa voda v nádobke zafarbí z pôvodne červenej cez hnedú až do zelenej.
- Počet kvapiek až do tohto momentu (zelené sfarbenie) udáva ceľkovú tvrdosť °dgH.
- Čistenie: po každom meraní kyvetky dobre vymyť pod tečúcou vodou.
Skladovať na chladnom a tmavom mieste (15 – 25°C)! Chráňte pred deťmi a domácimi zvieratami!